Zabiegi dermatologiczne
Konsultacja dermatologiczna
Lekarz dermatolog jest specjalistą od chorób skóry – największego organu naszego ciała. Bez tego narządu nasze życie byłoby niemożliwe. Jego masa stanowi nawet 15% wagi ciała, a całkowita powierzchnia wynosi około 2m2. Jej wytworami są również paznokcie oraz włosy.
Skóra stanowi barierę chroniącą człowieka przed utratą wody, a obecna w niej tkanka tłuszczowa zapobiega spadkowi temperatury ciała. Gdyby nie jej szczelność – bylibyśmy bezbronni przed zarazkami czy toksycznymi substancjami. Za pomocą zawartych w niej zakończeń nerwowych człowiek może poznawać świat, w procesie odczuwania dotyku, bólu oraz ciepła. Skóra nie jest jednak niezależnym od reszty ciała organem – jej powierzchnia może być traktowana jako zwierciadło, w którym odbija się ogólny stan zdrowia. Te dyskretne sygnały, które wysyła nam ciało, interpretują właśnie specjaliści dermatologii. Celem konsultacji dermatologicznej jest ukierunkowanie procesu diagnostycznego poprzez przeprowadzenie badań, które mają na celu potwierdzenie lub wykluczenie obecności danej choroby.
Podczas takiej porady ocenie poddawana jest nie tylko skóra, ale również ogólny stan zdrowia pacjenta. Niektóre zmiany skórne mogą być wyrazem poważnej choroby, dlatego objawy na skórze nie mogą być interpretowane w oderwaniu od ogólnego stanu zdrowia.
Właśnie dlatego lekarz po konsultacji dermatologicznej może zlecić wykonanie badań dodatkowych lub skierować pacjenta do innej poradni specjalistycznej – nawet jeśli pierwotnie wydawało się, że choroba dotyczy wyłącznie skóry.
WSKAZANIA |
- świąd skóry,
- odbarwienia, przebarwienia i zaczerwienienia skóry,
- powiększone pory, zaskórniki, trądzik,
- krostki i wysypki,
- znamiona i brodawki,
- nadmierna suchość i łuszczenie się skóry
- łamliwość i przebarwienia paznokci, zmiany w strukturze paznokci. |
Badanie dermatoskopowe wraz z analizą wyników
Dermatoskopia (inaczej mikroskopia epiluminescencyjna) jest bezpieczną, bezbolesną i nieinwazyjną metodą diagnostyczną stosowaną przy ocenie złośliwości zmian skórnych.
To krótkie, badanie Dermatolog wykonuje przy pomocy specjalistycznego urządzenia umożliwiającego wielokrotne powiększenie niepokojącego znamienia. Pacjent poznaje wyniki diagnozy jeszcze w trakcie wizyty lekarskiej, ponadto badanie dermatoskopowe nie wymaga uprzedniego przygotowania i nie posiada przeciwskazań – dotyczy zarówno dzieci, jak i kobiet ciężarnych oraz seniorów.
Dermatoskopia to metoda diagnostyczna skuteczna aż w 95%, jej czułość i swoistość jest bardzo wysoka.
Nie powinna zastępować badania klinicznego, ale stanowi jego znakomite uzupełnienie.
WSKAZANIA |
Wskazania do wykonania dermatoskopii to przede wszystkim przemiany zachodzące w znamionach, takie jak zmiana ich zabarwienia, kształtu oraz wielkości.
Przede wszystkim wskazane jest badanie pieprzyków o średnicy powyżej 5 milimetrów.
Dermatoskopii powinny być również poddane znamiona wrodzone. |
Laserowe usuwanie zmian skórnych
Zmiany skórne stanowią niewątpliwie problem estetyczny, a umiejscowione w niektórych miejscach powodują także dyskomfort.
Szczególnej uwagi wymagają znamiona barwnikowe, gdyż w przyszłości mogą przekształcić się w nowotwór.
Nawet niegroźne znamiona, jeśli narażone są na ciągłe otarcia, mogą okazać się groźne.
Nie należy zatem lekceważyć żadnej zmiany skórnej. W pierwszym etapie lekarz kwalifikuje zmiany na podstawie ich wyglądu oraz badania dermatoskopowego. Po znieczuleniu miejsca zabiegu, zmiana skórna zostaje odparowana lub precyzyjnie wycięta za pomocą wiązki lasera. Laser posiada właściwości koagulujące naczynia krwionośne, dzięki czemu w trakcie zabiegu nie dochodzi do krwawienia.
W niektórych przypadkach wycięte tkanki wysyła się do badania histopatologicznego w celu dokładniejszej analizy.
WSKAZANIA |
Wskazaniem do wykonania laserowego usuwania zmiany skórnej jest każda łagodna zmiana, która nie wymaga przeprowadzenia badania histopatologicznego. |
-brodawki wirusowe,
- kurzajki,
- wybrane znamiona barwnikowe,
- włókniaki,
- prosaki,
- brodawki łojotokowe,
|